PENISY.GLT.PL
 Nasze adresy: penisy.glt.pl - penisy.prv.pl - penisy.xx.pl

 

>> Główna

Tajemnice penisa

Kość, mięsień czy ścięgno?

 
 
 
 
 

Kiedy byłem małym chłopcem, sprzeczałem się z kolegami, z czego zbudowany jest członek? Pewna część opowiadała się za teorią, że jest to mięsień, taki sam, jak na przykład muskuły ramion, które twardnieją - kiedy się je napręży. Inni argumentowali, że mięsień nie może być przecież tak twardy i wskazywali na kość. Twierdzili, że to jakby osobny palec, który też się przecież zgina. Cała reszta wyśmiała naszą niewiedzę wyjaśniając, że penis to po prostu grube, żylaste ścięgno. Kiedy przypominam sobie tę dyskusję, połączoną z demonstracją kontrowersyjnego obiektu (tak, tak...), przekonany jestem, że wielu dziś już dorosłych jej uczestników w dalszym ciągu nie wie: Mięsień to czy kość?Ani jedno, ani drugie (a tym bardziej trzecie!). Anatomia penisa jest bardzo złożona. Górną jego część stanowią dwa cylindryczne ciała jamiste, pośrodku na dole przebiega ciało gąbczaste, zawierające cewkę moczową. Ciała jamiste zbudowane są niczym plaster pszczeli lub gąbka z tkanki żylnej. Każda komórka ciała, otoczona jest błoną włóknistą. Włokna posiadają zdolność zaciskania się i rozprężania. Członek jest bardzo bogato unerwiony. Kiedy - na przykład - oglądasz fotki ładnych chłopaków, albo pieścisz się z przyjacielem, odpowiedzialny za erekcję ośrodek w rdzeniu kręgowym otrzymuje odpowiedni sygnał zmysłowy. Przekazuje go dalej do prącia przy pomocy neuroprzekaźników (dopamina i oksytocyna, epinephryna, norepinephryna, acetylcholyna, prostaglandyna i wiele innych). Krew z aorty wypełnia ciała gąbczaste pod dużym ciśnieniem, a zaciskające się włókna uniemożliwiają jej wypłynięcie. Członek usztywnia się, podnosi i następuje erekcja, która u młodego mężczyzny trwać może nawet godzinę i dłużej. Sam mechanizm erekcji jest znany dość dobrze. Gorzej z wiedzą o tym, co go wywołuje. Wiadomo, że najważniejsze są impulsy zmysłowe, takie jak obraz, węch, dotyk, smak. Ale są też doznania pozazmysłowe, fantazje erotyczne, uwarunkowania genetyczne.

Ciało gąbczaste z cewką moczową to urethra. Służy ona jako przewód do wydalania moczu. Kiedy to nastąpi, następuje zwiotczenie i kanalik zamyka się szczelnie. Penis zakończony jest żołędzią (glans), która chroniona jest napletkiem. W wielu krajach, tradycja (lub religia) nakazuje usuwanie napletka, tak zwane "obrzezanie". W Stanach Zjednoczonych, "obrzezanie" to rutynowy zabieg higieniczny, dokonywany na większości (ok. 60%) noworodków płci męskiej. Na ten właśnie temat trwa bardzo ożywiona dyskusja. Istnieje wiele stron internetowych, których autorzy walczą o prawo mężczyzn do zachowania napletka. Pod napletkiem gromadzi się substancja, zwana "mastką" lub "smegmą". Jest to wydzielina gruczołowa, która zmieszana z moczem, spermą i potem produkuje nieprzyjemny zapach u chłopców, którzy są na bakier z czystością. A przecież - problem można rozwiązać przy pomocy wody i mydła! Napletek należy odsunąć, a żołądź, wraz z wszystkimi zakamarkami dokładnie wypłukać a potem wysuszyć. Zakamarków jest w okolicy żołędzi sporo. Jest tam więc szczególnie unerwione i wrażliwe na dotyk wiązadełko, którym napletek przytwierdzony jest do trzonu członka. Jest rodzaj rowka, zwanego phrenulum, a którego dokładne przeznaczenie nie jest znane.

Penis jest organem bardzo tajemniczym, ponieważ zdaje się prowadzić własne życie. Młodym chłopcom, którzy bardzo łatwo się podniecają, potrafi płatać figle, usztywniając się w najmniej pożądanych sytuacjach (na przykład na basenie lub na lekcji wf). Nie akceptuje też żadnych kompromisów i nie pozwala wydawać sobie poleceń. Jeśli sytuacja erotyczna, w jakiej się znaleźliśmy, nie dogadza mu - stanowczo odmawia wypełniania obowiązków. W optymalnych warunkach natomiast gotów jest dostarczać przyjemności nawet kilka razy dziennie. Nasz penis nie lubi alkoholu ani papierosów! Mężczyźni, którzy nie potrafią zrezygnować z używek, muszą się liczyć z częstymi awariami! Tajemne życie członek prowadzi nawet, kiedy śpimy. Wzwód w czasie snu przeżywają wszyscy chłopcy i mężczyźni od najwcześniejszych lat do późnej starości (co za wstyd, kiedy trzeba wstać z łóżka na koloniach lub obozie!). Przypuszcza się, że jest to dla członka rodzaj "relaksu". W badaniach nad przyczynami impotencji, wzwód w czasie snu jest dowodem na to, że mechanizm erekcji funkcjonuje bez zarzutu, zatem ulgę może przynieść tylko wizyta u psychologa. Kiedy erekcja mija - obkurczają się mięśnie ciał jamistych członka, krew odpływa i z dumnego symbolu męskości, członek staje się sympatycznym i niegroźnym "siusiakiem".

Mało kto wie, że zbyt gwałtowne manipulowanie członkiem (swoim lub cudzym), może doprowadzić do złamania. Szarpanie, wykręcanie, odchylanie w kierunku krocza grozi pęknięciem ciała gąbczastego. Samo pęknięcie jest przeżyciem bardzo nierzyjemnym. Słychać wtedy odgłos, podobny do zerwania struny, całe ciało przeszywa ostry ból i następuje natychmiastowa utrata erekcji. W ciągu kilku minut, pojawia się silny obrzęk o barwie ciemnofioletowej. Czasami, pęknięcie jest tak silne, że krew wydobywa się z cewki moczowej. Nie będę Was torturował dalszymi, drastycznymi opisami. Dość powiedzieć, że w ramach pierwszej pomocy pomaga ściskanie (ręką) trzonu penisa przez ok. 15 minut i zimne kompresy z lodem. Te 15 minut powinny wystarczyć na pokonanie drogi do najbliższej kliniki urologicznej. Pęknięcia (czy złamania) penisa nie należy nigdy lekceważyć, nawet jeśli byłby to przypadek łagodny, połączony tylko z obrzękiem. Statystyki zaś mówią, że do złamania dochodzi najczęściej podczas masturbacji (43%), a dopiero potem podczas stosunku (28%) lub nawet podczas snu (11%).

Porzucając świat horrorów: Warto wiedzieć, jak penis jest zbudowany, jak funkcjonuje i jak najlepiej go pielęgnować tak, by jak najdłużej przynosił przyjemność właścicielowi i jego partnerom. Wracając zaś do początkowych wątpliwości: Kość usztywnia członek m.in. psa i królika.

Opracował: Dr Nick

http://innastrona.pl/lifestyle_penis3.phtml


Prącie (penis) - męski narząd kopulacyjny, a także narząd odprowadzający mocz. Zbudowany z dwóch ciał jamistych oraz ciała gąbczastego obejmującego cewkę moczową i przechodzącego w żołądź z ujściem cewki moczowej. Trzon prącia okryty jest mocną powięzią i delikatną, łatwo przesuwalną skórą. Żołądź jest okryty fałdem skórnym zwanym napletkiem. Podczas pobudzenia płciowego dochodzi do wypełnienia krwią ciał jamistych i sztywnienia prącia (erekcji).


Budowa prącia


Moszna (scrotum) - worek skórny w którym znajdują się jądra. Liczne włókna mięśniowe umożliwiają tworzenie się fałd regulujących temperaturę jąder. Temperatura w worku mosznowym jest o 2,5 - 4oC niższa niż w jamie brzusznej, co zapewnia prawidłowe dojrzewanie i rozwój plemników.

Nasienie - lepka ciecz, o mlecznym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu kasztanów. Składa się z plemników i wydzieliny najądrzy, baniek nasieniowodów, pęcherzyków nasiennych oraz stercza. Wydzielina ta ma za zadanie stworzyć środowisko, które zapewni plemnikom odpowiednio długie przeżycie i ochroni przed uszkodzeniami w drogach rodnych kobiety. Plemniki zachowują żywotność do 72h w drogach rodnych kobiety.

http://erotyka.wp.pl/ps_napowaznie/?strTop=napowaznie